4.92"/125mm Cutting Diameter 90 Degree 7 Flute Indexable CNC Face End Mill Shell Cutter BAP400R 125-40-7T, Shank Face End Mill Arbor R8-FMB40 7/16-20 with 10Pcs APMT1604 Carbide Inserts and T15 Wrench
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
Specification:Milling Cutter: 400R-125-40-7T, 7 Flute, 4.94in/125mm Cutting Diameter, 90ยฐCutterFace Mill Arbor: R8-FMB40, 1.57In/40mm Bore Diameter, 7/16-20 Draw Bar ThreadsCarbide Insert: APMT1604 Cemented Carbide InsertPackage included: 1 x R8 FMB40 Arbor1 x BAP400R 125-40-7T1 x T15 Wrench10 x APMT1604 Carbide Inserts as picturedFeatures:90ยฐ indexable milling cutter, matching with standard APMT1604 insertMade of steel with high hardness and strength to ensure long service lifeHigh vibration-absorbing performance, improve the surface finish of the workpieceSet including R8 face mill arbor with 40mm bore for holding milling cutterSet including 10pcs APMT1604 inserts, great for shoulder milling, face milling and slotting, can fit a variety of materialsNote:During milling, the stress points are along the direction of rotation of the milling cutter, and the downward force is small, and the product is not easy to deform when milling thin strip products
  • ๐Ÿ’๐ŸŽ๐ŸŽ๐‘-๐Ÿ๐Ÿ๐Ÿ“-๐Ÿ’๐ŸŽ-๐Ÿ•๐“ ๐…๐š๐œ๐ž ๐„๐ง๐ ๐Œ๐ข๐ฅ๐ฅ ๐‚๐ฎ๐ญ๐ญ๐ž๐ซ: 4.94in/160mm Cutting Diameter, 7 Flutes, 1.57In/40mm Bore Diameter.